مقالات

انواع آداپتور فیبر نوری و تجهیزات

آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری که به آن کوپلر فیبر نوری نیز گفته می شود، قطعه کوچکی است که برای اتصال کانکتورهای فیبر نوری بین دو خط فیبر نوری استفاده می شود. قیمت آداپتور فیبر نوری با توجه به مدل و کاربردی که دارد متفاوت است. یک آداپتور فیبر نوری به کابل‌های فیبر نوری اجازه می‌دهد تا به صورت تکی یا در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند و به بسیاری از دستگاه‌ها اجازه می‌دهند به طور همزمان با هم ارتباط برقرار کنند. آداپتورهای فیبر نوری به طور گسترده در پچ پنل ها نوری (ODF)، تجهیزات ارتباطی فیبر نوری، دستگاه اندازه گیری و غیره استفاده می شود.

در ادامه این بخش با ما همراه باشید تا هم اطلاعات دقیق و کاملی در رابطه با انواع آداپتور فیبر نوری کسب کنید و هم از قیمت آداپتور های فیبر نوری و قیمت کابل فیبر نوری مطلع شوید.

ویژگی های آداپتور و ابزار فیبر نوری

آداپتور نوری در نسخه هایی برای اتصال فیبرهای سینگل مد به یکدیگر (سیمپلکس)، دو فیبر با هم (دوبلکس) یا گاهی اوقات چهار فیبر با هم کواد (Quad) عرضه می شود.

اکثر آداپتورها در دو طرف مادگی هستند تا دو کابل را به هم وصل کنند. اتصال دو کابل به یکدیگر می تواند به دو دستگاه اجازه دهد تا از راه دور از طریق اتصال مستقیم با خط فیبر نوری با هم ارتباط برقرار کنند. برخی از آنها نری-ماده گی هستند که معمولاً به پورت یک دستگاه تجهیزات وصل می شوند. سپس به پورت این اجازه را می‌دهد تا کانکتوری متفاوت از آنچه در ابتدا برای آن طراحی شده بود بپذیرد. قیمت آداپتور فیبر نوری باتوجه به مدل آن و کاربردی که دارد متفاوت خواهد بود.

آداپتور و ابزار فیبر نوری

عملکرد آداپتور فیبر نوری

آداپتورهای فیبر نوری معمولاً کابل‌های فیبر نوری را با کانکتورهای مشابه (آداپتور SC به کانکتور SC، آداپتور LC به کانکتور LC و غیره) متصل می‌کنند. برخی از آداپتورها که هیبرید (hybrid) نامیده می شوند، انواع مختلفی از کانکتورها را می پذیرند (ST به SC، LC به SC و غیره). هنگام تلاش برای اتصال دو کابل با اشکال مختلف، لازم است از یک کانکتور هیبریدی استفاده کنید. کابل فیبر نوری را می توان در یک آداپتور قرار داد که با هر یک از کانکتورهای شکل استاندارد کار می کند.

انواع آداپتور فیبر نوری

آداپتورهای فیبر نوری به دلیل تنوع کانکتورها انواع مختلفی دارند. به منظور تحقق اتصال روان فیبر نوری، شکل یا انواع پانل آداپتور فیبر نوری باید مطابق با کانکتورها یا کابل های فیبر نوری باشد. شکل های رایج آداپتورها مربع، مستطیل یا گرد است که دارای انواع FC، LC، ST، SC، MTRJ هستند.

آداپتورهای فیبر نوری سینگل مد (SingleMode) و مولتی مد (MultiMode) یا اتصالات فیبر نوری سینگل مد و مولتی مد نیز وجود دارد. آنها برای کابل های سینگل مد یا مولتی مد طراحی شده اند. آداپتورهای SingleMode تراز دقیق تری از نوک کانکتورها (فرول ها – ferrules) را ارائه می دهند. استفاده از آداپتورهای سینگل مد برای اتصال کابل های مولتی مد اشکالی ندارد، اما نباید از آداپتورهای MultiMode برای اتصال کابل های SingleMode استفاده کنید. این کار می تواند باعث ناهماهنگی فیبرهای تک حالته کوچک و از دست دادن قدرت سیگنال تضعیف شود.

به طور کلی، آداپتورها در اشکال مختلف بوده و همچنین قیمت آداپتور فیبر نوری نیز با تواجه به مدل آن تعیین می شود و معمولا همه آنها یک هدف را انجام می دهند.

آداپتور فیبر نوری دارای سه مدل محبوب LC، SC و ST است. LC و SC متداول ترین سبک های مورد استفاده هستند. امروزه کانکتورهای ST کاربرد محدودتری دارند.

انواع آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری Lc

کانکتور لوسنت (Lucent connector) یا آداپتور فیبر نوری  LC، کانکتوری با فرول 1.25 میلی متری است که اندازه آن نصف کانکتور SC یا ST است. آداپتور فیبر نوری LC دارای سه نوع مختلف دابلکس (Duplex)، سیمپلکس (Simplex) و کواد (Quad) است. کانکتورهای LC، کاربرد بیشتری دارند زیرا غلاف کوچکی دارند که باعث شده برای نصب با تراکم بالا ایده آل باشد. کانکتورهای LC، از نظر اندازه کوچکتر بوده و دارای طراحی گیره هستند.

آداپتور فیبر نوری lc

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری SC، یک کانکتور 2.5 میلی متری با اتصال محکم است. این اولین کانکتوری بود که برای استاندارد TIA-568 انتخاب شد و یک اتصال محکم است که با یک حرکت فشار کشش ساده قفل می شود و معمولا از جنس فلز و پلاستیک ساخته می شود. کانکتورهای SC بزرگتر از کانکتورهای LC هستند. کانکتورهای SC با برخی از سبک‌های توسعه دهنده فیبر نوری استفاده می‌شوند، اگرچه استفاده از آداپتور فیبر نوری LC متداول‌تر است.

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری ST

آدابتور ST یک کانکتور 2.5 میلی متری هستند که یک پایه سرنیزه و یک فرول استوانه ای بلند برای نگه داشتن الیاف برای آن طراحی شده است. بیشتر فرول ها سرامیکی بوده، اما برخی فلزی یا پلاستیکی هستند و می توانند عملکرد نوری و مکانیکی طولانی مدتی را ارائه دهند. این مدل از اداپتو فیبر نوری را می توان برای هر دو حالت تک و چند حالته استفاده کرد.

آداپتور فیبر نوری ST

قیمت آداپتور فیبر نوری

قیمت آداپتور فیبر نوری و  قیمت کابل فیبر نوری با توجه به مدل، شرکت سازنده و نوع ان متفاوت است. در هنگام خرید آداپتور فیبر نوری حتما دقت داشته باشید که محصول مورد نظر شما دارای برند، گارانتی و اصالت کالا باشد تا هم از کیفیت آن و هم از کاربردی بودن محصولی که خریداری کرده اید، مطمئن شوید.

شما میتوانید آداپتور های فیبر نوری مورد نیاز در پروژه های مخابراتی و صنعتی و دوربین مداربسته خود را در انواع مختلف از مجموعه الکترو مخابره که بصورت مستقیم اقدام به واردات انواع آداپتور میکند، با بهترین کیفیت و قیمت و ضمانت و گارانتی تهیه فرمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.