مقالات

مشخصات و اجزا کابل فیبر نوری

فیبر نوری

کابل فیبر نوری در واقع یک کابل شبکه است که از رشته های بسیار نازکی از جنس شیشه ساخته شده و داخل یک پوشش عایق شده اند که قطر آن حدودا به اندازه یک تار موی انسان می باشد. این تارها در کلاف هایی پیچیده شده وکابل های نوری را بوجود می‌آورند. از کابل فیبر نوری برای انتقال  داده با عملکرد و سرعت بالا و ارتباطات راه دور استفاده میشود در مقایسه با کابل های سیمی، کابل های فیبر نوری پهنای باند بالاتری ارائه می دهند و داده ها را در فواصل طولانی تر انتقال می دهند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی کابل فیبرنوری در مواردی همچون شبکه رایانه ای و اینترنت و همچنین شبکه تلفن شهری و بین شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با ما همراه باشید تا در ادامه با مشخصات و اجزا کابل فیبر نوری و  قیمت کابل فیبرنوری و قیمت آدابتور فیبر نوری آشنا شویم.

آشنایی با فیبر نوری

فیبرنوری به طور کلی به سه بخش عمده هسته,  بافته رویه و روکش تقسیم می شود:

هسته:

هسته کوچکترین و مهم ترین  بخش اصلی یک  فیبر نوری است که در میانه آن قرار می گیرد و جنس آن یک ماده بسیار شفاف از جنس شیشه یا پلاستیک است که پرتوهای نوری از همین بخش شروع به جریان می کنند. هسته های فیبر نوری با قطر های مختلف برای کاربرد های گوناگون ساخته می‌شوند. براساس اندازه هسته به طور عمده دونوع فیبرنوری وجود دارد، فیبر تک حالته (multi-mode)و فیبر چند حالته (single-mode).

هسته کابل فیبرنوری

فیبرنوری سینگل مد قطر هسته کوچکتری نسبت به فیبرنوری مالتی مد دارد. قطر هسته در فیبر تک حالته معمولا 9میکرومتر است، قطر هسته در فیبر چند حالته 50 ویا 62.5 میکرومتر است. که باعث میشود فیبرنوری چندحالته توانایی جمع آوری نور بیشتری داشته باشد که این ویژگی کارایی بهتری ارائه می دهد و اتصالات را صاده تر میکند.

در فیبر تک حالته نور در یک طول موج به سمت مرکز هسته حرکت می‌کند  در حالی که در فیبر نوری چند حالته نور با طول موج های مختلف به حرکت در می‌آید که علت عمده این تفاوت بزرگتر بودن قطر هسته در فیبر نوری مالتی مد می باشد، فیبر نوری مالتی مد کارایی بیشتری در  انتقال نور با طول موج های مختلف، منبع نور و پهنای باند بیشتری دارد.

قیمت کابل فیبر نوری سینگل مود یا همان تک حالته با توجه به توضیحاتی که داده شد و همچنین عملکرد آن نسبت به قیمت کابل فیبر نوری مالتی مد و کارایی که ارائه می‌دهد متفاوت است.

انواع هسته فیبرنوری

روکش:

روکش هسته را احاطه کرده و ضریب شکست کمتری دارد تا فیبر نوری کار کند و جنس آن از پلاستیک یا شیشه و یا آلیاژی از این دو جنس می‌نواند باشد. با توجه به جنسی که برای روکش استفاده میشود ضریب شکست روکش نیز تغییر می‌کند.

بافته رویه:

این بخش در واقع همان محافظ و روکش فیبرنوری است که از آن در مقابل خطرات فیزیکی و شیمیایی و تهدیدات محیطی مثل گرما و سرما محافظت می کند در واقع فیبرنوری بدون بافته رویه بسیار شکننده است. جنس بافته رویه اغلب از پلاستیک و به صورت رنگی است. جنس بافته رویه با توجه به عملکرد و محیط مورد استفاده متفاوت است.

قیمت هر متر کابل فیبر نوری با توجه به نوع و عملکرد آن و همچنین شرکت سازنده و کیفیت جنس مورد استفاده در ساخت کابل فیبرنوری متفاوت است.

بافته رویه فیبرنوری

استفاده از کابل فیبرنوری در مخابرات:

استفاده از فیبرنوری در شبکه مخابرات روشی است که کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و عملکرد بسیار مناسب تری نسبت به کابل های مسی دارد.

قیمت کابل فیبر نوری مخابرات با توجه به اینکه عملکرد متفاوتی دارد نسبت به دیگر کابل های فیبر نوری ممکن است  متفاوت باشد.

یکی دیگر از بهترین کارایی های کابل فیبر نوری استفاده آن در تلوزیون است. کابل فیبر نوری با توجه به سرعت بالایی که در انتقال اطلاعات دارد در تلویزیون نیز باعث انتقال  بسیار سریع سیگنال و همچنین کیفیت بالای آن می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که قیمت کابل فیبرنوری نسبت به کابل سیم مسی کمتر است بنابراین به صرفه است و بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

برای یافتن بهترین برند کابل فیبر نوری باید به مشخصاتی همچون نوع کابل مورد نظر و جنس و کیفیت آن وشرکت سازنده و همچنین فروشگاهی که از آن خرید میکنید توجه ویژه ای داشته باشید.

کابل فیبرنوری در مخابرات

کابل فیبرنوری هوایی:

این نوع کابل ها برای استفاده در محیط بیرون ساخته و استفاده می شوند مانند کابل هایی که در اطراف خود در کوچه و خیابان مشاهده می کنید که بروی یک تیر برق وصل شده اند. در واقع کلمه “هوایی”  به این دلیل به این نوع کابل ها داده شده که در ارتفاعات خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. عوامل محیطی میتواند کابل فیبرنوری هوایی را مورد تاثیر قرار دهد و خطر آفرین باشد اما استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت و همچنین نصب صحیح آن می تواند این خطرات را کاهش دهد.

در بازار انواع زیادی از این نوع کابل وجود دارد،  قیمت کابل فیبرنوری هوایی با توجه به نوع استفاده آن و کیفیت آن متفاوت است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.