مقالات

کابل فیبر نوری چیست و کاربرد آن

کابل فیبر نوری

امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی راه های ارتباطی جدید جای روش های ارتباطی قدیم را گرفته اند به عنوان کابل فیبر نوری به جای کابل های مسی استفاده می شود زیرا یکی از مهمترین ویژگی های این نوع کابل سرعت انتقال بالای اطلاعات و همچنین کیفیت بالای آن است.

در ادامه با ما همراه باشید تا بدانیم کابل فیبر نوری چیست و کاربرد آن به چه صورت است و همچنین با نحوه عملکرد فیبر نوری آشنا شویم:

کابل فیبر نوری چیست؟

کابل فیبر نوری در واقع یک کابل شبکه است که از رشته های باریکی از جنس شیشه که در داخل یک پوشش عایق شده اند، ساخته شده است. از کابل فیبر نوری به دلیل سرعت عملکرد بالای آن برای ارتباطات راه دور استفاده می شود.

کابل فیبر نوری در مقایسه با کابل های مسی میتواند پهنای باند بیشتری را ارائه دهد و همچنین  اطلاعاتی شامل صوت و تصویر و غیره را در  فواصل طولانی تری انتقال دهد.

کابل فیبرنوری

کابل فیبر نوری چگونه کار می کند؟

کابل فیبر نوری از یک یا چند رشته از جنس  شیشه ساخته شده است  که ضخامت هر رشته حدودا به ضخامت تار موی انسان است. مرکز هر رشته را  هسته می نامند که مسیر عبور نور را فراهم می کند. هسته توسط روکش احاطه شده است که جنس آن از شیشه شفاف می باشد. کابل فیبر نوری سیگنال های ارتباطی را با استفاده از نور تولید شده در هسته کابل حمل می کند.

انواع کابل فیبرنوری عبارتند از کابل فیبر نوری تک حالته و چند حالته که در فیبر نوری تک حالته از لیزر برای تولید نور استفاده می شود، در کابل فیبر نوری چند حالته از نور ال ای دی استفاده می شود.

بهترین برند های کابل فیبر نوری برای ساخت کابل ها همواره از جنس های با کیفیت تر و با طول عمر بیشتر استفاده میکنند و خدمات بهتری را به مشتریان خود ارائه می دهند.

برای خرید کابل فیبر نوری حتما به نام شرکت سازنده آن و کیفیت و گارنتی محصول دقت ویژای داشته یاشید.

فیبرنوری

کاربرد های کابل فیبر نوری چیست؟

از کابل فیبرنوری در مواردی همچون شبکه های کامپیوتری، اینترنت، تلفن، پزشکی و دندان پزشکی، تزیینات و سیستم نورپردازی، کابل های تلوزیون، صنعت خودرو و غیره استفاده میشود.

 شبکه های کامپیوتری

کابل فیبرنوری برای اتصال چندین سیستم کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد که باعث انتقال فایل و اطلاعات با سرعت بالا می شود.

اینترنت

از فناوری کابل فیبرنوری برای برای کابل کشی اینترنت استفاده می شود زیرا این نوع کابل می تواند داده ها و اطلاعات را با سرعتی بسیار بالا انتقال دهد و همچنین نسبت به کابل های مسی بسیار که حجم تر است و قابلیت انعطاف پذیری بیشتری دارد. استفاده از کابل فیبرنوری در منازل باعث ارائه سرعت اینترنت بالاتر و با حجم بیشتری می شود.

تلفن

از  کابل فیبر نوری مخابرات برای برقراری تماس در داخل و یا خارج از کشور استفاده می شود. استفاده از فناوری فیبر نوری مخابرات تماس هایی با کیفیت و واضح و بدون تاخیر در هر دوطرف ارائه می دهد.

قیمت کابل فیبر نوری مخابرات با توجه به نوع مصرف آن و شرکت سازنده و جنس مورد استفاده دران ممکن است متفاوت باشد.

پزشکی و دندان پزشکی

ازکابل فیبر نوری در زمینه تحقیقات زیست پزشکی و میکروسکوپی استفاده می شود. استفاده از نور در کابل فیبرنوری در جراحی های غیر نفوذی و همچنین آندوسکوپی نقش مهمی را ایفا می کند، به این صورت که از نور روشن و کوچک برای روشن کردن ناحیه جراحی و یا به عنوان ابزار تصویر برداری و لیزر و راهنمای نوری مورد استفاده قرار می گیرد.

تزیینات و سیستم نورپردازی

استفاده از کابل فیبر نوری در پروژه های نورپردازی و همچنین در جشن ها، راه حلی آسان و به صرفه است که امروزه مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.

کابل های تلوزیون

کابل فیبرنوری به دلیل سرعت بالا در انتقال اطلاعات نظیر صوت و تصویر  انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده در تلوزیون های کابلی و تصاویر با وضوح بالا هستند، همچنین کابل فیبرنوری قیمت بسیار کمتری نسبت به کابل های مسی دارد.

صنعت خودرو

امروزه در صنعت خودرو برای روشنایی و ایمنی از کابل های فیبر نوری استفاده می شود به این دلیل که این نوع کابل میتواند سیگنال ها را بین تمام قسمت های خودرو با سرعت بالا انتقال دهد. از کابل فیبر نوری برای روشنایی در داخل و یا خارج خودرو نیز استفاده می شود.

همچنین در ایمنی خودرو از کابل فیبر نوری در سیستم  کیسه هوا استفاده می شود.

کاربردهای فیبرنوری

اتصال فیبر های نوری

برای اتصال فیبر های نوری از کانکتورها استفاده می شود. کانکتور به معنی متصل کننده باعث اتصال دو فیبر نوری به یکدیگر و یا اتصال و قطع جریان کابل های فیبر نوری می شود و انواع گوناگون و موارد مصرف بسیاری دارد، به عنوان مثال در سیستم تلفن از کانکتور مخابراتی برای اتصال  چند سیستم و یا قطع و وصل کردن ارتباط بین آنها استفاده می شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.