مقالات

قیمت انواع کانکتور مخابراتی

قیمت انواع کانکتور مخابراتی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در تمام زمینه ها به خصوص شبکه های مخابراتی و اینترنت،  استفاده از سیستم فیبر نوری  بسیار مناسب تر و به صرفه تر از سیستم های قدیمی هستند زیرا کابل فیبر نوری مخابراتی می تواند اطلاعات را با سرعت بسیار بالا تر و کیفیت بهتر و همچنین بدون قطعی انتقال دهد، به این ترتیب امروزه تمامی شرکت های مخابراتی برای ارائه امکانات بهتر و بیشتر سعی می کنند از سیستم های فیبر نوری استفاده کنند. در تکنولوژی فیبر نوری برای اتصال دو کابل فیبر نوری مخابرات از کانکتور مخابراتی استفاده می شود.

کانکتور های فیبر نوری با توجه به عملکرد آنها و استفاده آن در شبکه های فیبری از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند با ما همراه باشید تا با انواع کانکتور ها و همچنین قیمت انواع کانکتور مخابراتی  آشنا شویم:

کانکتور فیبر نوری

کانکتور فیبر نوری یکی از پرکاربردترین ابزار در سیستم های فیبر نوری می باشد که یک قطعه منعطف است. عملکرد آن به این صورت است که کابل های فیبر نوری را بدون برخورد به یکدیگر متصل می کند و یا باعث اتصال کابل ها به دیگر  تجهیزات سیستم فیبر نوری می شود و اتصالات پایدار را تضمین می کند.

کانکتور فیبر نوری به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

Simplex

Duplex

Multiple

برای اتصال یک کابل از کانکتور سیمپلکس استفاده می شود.

کانکتور های دوپلکس برای اتصال دو کابل فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرند و برای اتصال دو کابل و یا بیشتر از کانکتور های موتیپل استفاده می شود.

کانکتور های فیبر نوری که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و مرسوم هستند عبارتند از:

LC ،FC ،FD ،ES ،SC ،D4

هر یک از انواع کانکتور های فیبر نوری با توجه به ویزگی های ساختاری و عملکردی آن در موارد مختلفی نظیر شبکه های عمومی و یا خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

کانکتور فیبر نوری

کانکتور کواکسیال یا RF

کانکتورهای کواکسیال ابزاری هستند که برای اتصال کابل های کواکسیال به یکدیگر استفاده می شوند.

کابل کواکسیال نوعی کابل الکتریکی است که برای انتقال سیگنال با فرکانس های بالا استفاده می شود که میتوانیم انواعی از این نوع کابل را در تلوزیون ها و یا دستگاه های پخش خانگی مشاهده کنیم. همچنین از کابل کواکسیال در خطوط تلفن و شبکه اینترنت نیز استفاده می شود.

کانکتور کواکسیال یک ابزار ساده ای است که بسته به نوع استفاده آن و سیگنالی که از آن عبور می کند، در انواع مختلفی ساخته می شوند که عبارتند از:

BNC. TNC. SMA. SMB. DIN7/16. QMA. MCX. RCA

کانکتور های کواکسیال موارد استفاده مختلفی در صنعت و شبکه های مخابراتی و اینترنتی دارند. در این مطلب به اختصار راجع به  ویژگی ها و موارد استفاده چند مورد از کانکتورهای کواکسیال می پردازیم:

BNC

نوعی کانکتور کواکسیال است که برای اتصال و یا قطع سریع سیگنال های رادیویی مانند تجهیزات رادیویی و تلوزیون و ابزار هایی با سیگنال های رادیویی استفاده می شود و برای فرکانس های کمتر از 4 گیگا هرتز مناسب است.

TNC

است که پر قدرت تر است و فرکانس ها را بهتر هدایت می کند..BNC این کانکتور نمونه‌ی رشته‌ای

این نوع از کانکتور های کواکسیال ضد آب و مینیاتوری هستند که می توانند فرکانس ها را تا طول موج 12 گیگا هرتز انتقال دهند، که در اتصالات آنتن و تلفن های همراه مورد استفاده قرار می گیرند.

SMA

این نوع کانکتور ها فوق مینیاتوری و اتصال دهنده نیمه دقیق امواج رادیویی هستند که فرکانس های 0 تا 18 گیگیا هرتز را انتقال می دهند و در سیستم های آنتن موبایل و وای فای و همچنین رادیو های دستی استفاده می شوند.

SMB

هستند.SMAاین نوع کانکتور ها، نمونه کوچک شده و فوق مینیاتوری کانکتور های

این کانکتور ها عملکرد الکتریکی بالا تری نسبت به نسخه های قدیمی خود دارند و فرکانس 0 تا 4 گیگیا هرتز را پوشش می دهند.

RCA

این نوع از کانکتور های کواکسیال اغلب برای انتقال سیگنال های صوتی مورد استفاده قرار می گیرند. اما امروزه در سیگنال های تصویری نیز استفاده می شوند.

این کانکتور ها را می توانید در ظاهر کابلی با جک های قرمز و سفید و یا زرد در پشت تلوزیون ها خود مشاهده کنید.

قیمت کانکتور های کواکسیال را مورادی همچون نوع مصرف آن و ویژگی هر یک از انواع و همچنین شرکت سازنده این قطعات، تعیین می کند.

کانکتور کواکسیال یا RF

کانکتور مخابراتی چیست؟

کابل های مخابراتی به دلیل انتقال اطلاعات دیتا نمیتوانند مانند کابل های برق و دیگر کابل ها به یکدیگر متصل شوند، بنابراین حتما باید یک وسیله ارتباطی به یکدیگر متصل شوند.

کانکتور مخابراتی وسیله ای است که برای متصل کردن کابل های دیتا در صنعت مخابرات مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از کانکتور  در انتهای کابل های مخابراتی متصل می شود که کار آن انتقال داده و ارائه خدمات تلفنی است. عملکرد کانکتور فیبر نوری به این صورت است که به طور مکانیکی هسته های دو کابل را به یکدیگر متصل می کند و باعث عبور جریان نور بین دو کابل می شود. همچنین کانکتور باعث اتصال کابل به دیگر تجهیزات می شود.

خصوصیات مهم یک کانکتور مخابراتی چیست؟

کانکتور مخابراتی همانطور که در بالا گفته شد به دلیل نوع استفاده آن در شبکه های مخابراتی باید دارای ویژگی های ذیل باشند:

ایمن باشد: انتقال اطلاعات دیتا به ویژه در زمانی که اینترنت فعال است مانند خرید های اینترنتی، انتقال پول و انتقال دیتا های مهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا این اتصال باید بدون قطعی برقرار شود و گذر زمان و یا تغییرات دما آسیبی به آن وارد نکند.

محکم باشد: در زمانی که اتصال بین کابل و یا دیگر اجزا برقرار است، با حرکت سایر بخش ها و یا تعمیرات دیگر اجزای سیستم، کانکتور ها نباید تکان خورده و جدا شود.

قابلیت بارها جدا شدن و یا اتصال دوباره را داشته باشد: کانکتور های مخابراتی برای تعمیر و یا تعویض دیگر اجزای شبکه و هم چنین سرویس های دوره ای باید این قابلیت را داشته باشند که بارها و بدون خرابی و ایراد باز شده و مجددا اتصال ایمنی را برقرار کنند.

ارزان باشد: کانکتور مخابراتی با توجه به اندازه کوچک آن و همچنین تعداد زیادی که از آن برای اتصالات در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به خصوصیات گفته شده باید قیمتی نسبتا ارزان هم  داشته باشد تا قیمت تمام شده تجهیرات و متعلقات شبکه را پایین بیاورد.

قیمت انواع کانکتور مخابراتی با توجه به عملکرد آن و همچنین نوع و اینکه در چه سیستمی مورد استفاده قرار میگیرد و شرکت سازنده آن متفاوت می باشد.

کانکتور مخابراتی به طور عمده به دو دسته کانکتور نری و مادگی طبقه بندی می شوند که  دارای اتصالات نر( یک با چند پین) و یا اتصالات ماده ( یک یا چند حفره که کابل  نر به آن وصل میشود) هستند.

کانکتور ها معمولا به گونه ای ساخته می شوند که در یک جهت و به یک شکل به یکدیگر متصل می شوند که باید در اتصال کابل ها به یکدیگر مثبت و منفی کابل ها رعایت شود.

خصوصیات مهم یک کانکتور مخابراتی چیست؟

انواع کانکتور مخابراتی

کانکتور مخابراتی انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

کانکتور مخابراتی 2 پین

کانکتور مخابراتی قفلدار

Xhکانکتور مخابراتی

کانکتور مخابراتی 6 پین

کانکتور مخابراتی 3 پین

کانکتور مخابراتی 4 پین

کانکتور مخابراتی 10 پین

با توجه به اندازه کانکتور مخابراتی به کانکتور هایی که سایز کوچکتری دارند و در سیستم های کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرند کانکتور مخابراتی ریز و یا مینی گفته می شود.

مدل های مختلف کانکتور مخابراتی با توجه به نوع و کارایی آنها در سیستم های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.